Plaatvundament on populaarne ja efektiivne lahendus paljudele ehitusprojektidele, pakkudes nii kiiret paigaldust kui ka sobivust erinevatele pinnasetüüpidele. Ehitusprotsess nõuab siiski professionaalseid teadmisi ja oskusi, alates pinnase ettevalmistusest kuni betooni valamiseni, et tagada konstruktsiooni pikaealisus ja tugevus.

Plaatvundamendi ehituse etapid

Plaatvundamendi ehitus hõlmab mitmeid etappe, mille hulka kuuluvad kanalisatsiooni ja tarbevee torustiku paigaldus, liivakihi laotamine ja tihendamine, L-elementide ning põrandaaluste plokkide paigaldamine, armatuuri ja armatuurvõrgu paigaldamine aluskihti ning põrandakütte torustiku paigaldamine. Ehituse käigus tuleb arvestada ka vundamendi toestuse, betoonivalu ja -tihenduse ning aluspõranda viimistlustöödega.

Oluline on märkida, et plaatvundament toimib sarnaselt ümberpööratud punkttoetusega vahelaele, kus hoone kandvad seinad avaldavad tõmbejõudu, mis võib plaati üles painutada. Selle vältimiseks on oluline vundament korrektselt armeerida ja betoneerida. 

Plaatvundamendi kestvuse tagab valamisprotsessis korrektsete protseduuride järgimine. Valada tuleks kogu plaat korraga ja ilma pausideta. Seejärel peaks betooni läbi vibreerima, et kaotada õhumullid ja tagada betooni nakkuvus armatuuri külge. Kuna betoon tõmbub kuivades kokku, tuleks seda kuivamise käigus regulaarselt niisutada. Samas aga võib sellega üle pingutamine jällegi betoonpinda nõrgestada. Seetõttu oleks mõistlik plaatvundamendi hooldus jätta professionaalidele.

Korrektselt ehitatud plaatvundamendi puhul võiks ehitusetapid olla näiteks järgmised:

  • Hoone mahamärkimine (nurgapunktid, kõrgus, teljed);
  • Maapinna ettevalmistus – orgaanilise ja mullakihi eemaldus;
  • Trasside ja torustike paigaldus;
  • Aluspinna täitmine liiva ja killustikuga, kihtide tihendamine;
  • L-elementide paigaldus vundamendi perimeetrile;
  • Põrandaaluste plokkide paigaldus;
  • Vundamendi armeerimine armatuurvõrguga;
  • Põrandaküttetorustiku paigaldamine ja survestamine/kontroll;
  • Küttekollete aluse ala topeltarmeerimine;
  • Maanduse ühendamine ja maandusvarraste paigaldus pinnasesse;
  • Betoonivalu ja tihendamine õhumullide eemaldamiseks;
  • Betooni tasandamine ja aluspõranda lihvimine;
  • Plaatvundamendi regulaarne niisutamine kuivamisprotsessi käigus.

Plaatvundamendi eelised ja puudused

Plaatvundamendi peamisteks eelisteks on sobivus enamikele pinnastele, madalad külmakahjustuste riskid, kiire paigaldus ning vundamendi ühtlane koormuse jaotus, mis aitab vältida konstruktsioonilisi kahjustusi. Siiski nõuab plaatvundamendi ehitus täpseid teadmisi ja oskusi, kuna valed töövõtted võivad viia konstruktsiooni purunemiseni või muud tüüpi kahjustusteni​.

Plaatvundamendi valimisel tuleb arvestada selle vastuvõtlikkust külmale, potentsiaalset vajumist ning nõudlust kõrge täpsuse järele tööprotsessis. Seega, kuigi plaatvundament pakub mitmeid eeliseid, on oluline kaaluda kõiki aspekte ja võimalikke riske, mis võivad kaasneda selle tüüpi vundamendi ehitamisega.


Plaatvundamendi hind – kuidas kujuneb plaatvundamendi maksumus?

Plaatvundamendi hind sõltub erinevatest teguritest, sealhulgas projekti ulatusest, pinnase tüübist, materjalide valikust ja töö keerukusest. Hinnakujunduses mängivad olulist rolli ka asukoht, vajalikud ettevalmistustööd ja lisafunktsioonid, nagu põrandaküte või drenaažisüsteemid.

Plaatvundamentide hinnad algavad üldjuhul 100 € / m2 juurest. Konkreetse projekti nõuded ja tingimused võivad muuta vundamendi ehituse keerukamaks ja kulukamaks, seega kindlat fikseeritud hinda sellele tööle on keeruline anda. 

Arvestades plaatvundamendi vastupidavust ning väiksemaid hoolduskulusid, on oluline mõista, et kuigi esialgne ehitamine võib tunduda kallis, võib see pikemas perspektiivis osutuda majanduslikult mõistlikumaks valikuks. 

Eelarve planeerimisel on kasulik arvesse võtta võimalikke lisakulusid ja planeerida mõnevõrra täiendavaid finantsvahendeid ootamatustega toimetulekuks. Professionaalse ehitusfirma valimine, mis pakub tehtud tööle garantiid ja omab kindlustust, võib samuti aidata riske maandada ja tagada projekti eduka teostuse.

Plaatvundament – Sinu kodu aluspõhi

Plaatvundament on tõhus lahendus paljudele ehitusprojektidele. See on kiire, vastupidav ja paindlik aluspõhi just kergematele ja väiksematele ehitusprojektidele. Valides õiged materjalid ja järgides korrektseid ehitustavasid, saab plaatvundamendist luua tugeva ja pikaaegse aluse, mis toestab ehitise struktuuri kindlalt ja tugevalt.

Plaatvundamendi ehitamiseks on oluline valida usaldusväärne ja kogenud partner, et tagada nõuetekohane paigaldus ja vältida probleeme. Korrektselt projekteeritud ja ehitatud plaatvundament mitte ainult ei taga hoone stabiilsust, vaid aitab ka parandada selle energiatõhusust ja mugavust. Enne plaatvundamendi valikut ja ehitustöödega alustamist on oluline teha põhjalik eeltöö, et mõista selle eeliseid, puudusi ning sobivust konkreetsele ehitusprojektile ja pinnasele – nii nagu iga teise ehitustöö puhul.

Kui otsid asjatundlikke tegijaid platvundamendi valmistamiseks, siis Ehitaja.com kogenud ehitajad saavad aidata. Võta meiega ühendust!

loe veel

Postitused Ehitaja.com blogist

  • Plaatvundament on populaarne ja efektiivne lahendus paljudele ehitusprojektidele, pakkudes nii kiiret paigaldust kui ka sobivust erinevatele pinnasetüüpidele. Ehitusprotsess nõuab siiski professionaalseid teadmisi ja oskusi, alates pinnase ettevalmistusest kuni betooni valamiseni, et tagada konstruktsiooni pikaealisus ja tugevus.

  • Hommikul ärgates külastad esimese ruumina vannituba. Tõenäoliselt teed seda ka õhtul viimase tegevusena enne uinumist. Samamoodi talitavad ka teised pereliikmed. See tähendab, et vannituba amortiseerub ning seda võrdlemisi kiiresti.

  • Taotle vee-ja kanalisatsioonisüsteemide rajamise toetust riigilt! Eesti riik toetab hajaasustusprogrammiga majapidamiste veesüsteemide, kanalisatsioonisüsteemide, juurdepääsuteede ning autonoomsete elektrisüsteemidega seotud tegevusi.