Päikesepaneelid ja päikesekollektor

Kuigi rahvakeeli nimetatakse kõiki katusel olevaid plaate päikesepaneelideks, siis tegelikult jaotatakse päikesest saadava energia kasutamine kaheks.

Päikesepaneelid muundavad päikesest saadava energia elektriks, päikesekollektorid aga soojuseks. Ehk esimestega on võimalik toota elektrienergiat, teistega kütta vett ning läbi veeküttesüsteemi soojendada ka kodu.

Päikeseenergia kogub oma energia nagu nimigi ütleb päikesest. Selleks on kasutusel kaks erinevat süsteemi – plaatkollektor, mis on väga vastupidav, ning vaakumkollektor, mille tugevuseks on ka pilvise ilmaga soojuse neelamine. Kogu energia salvestatakse ning kasutatakse soojus-või elektrienergia tootmiseks. Teisisõnu on tegemist tõeliselt loodusliku energiaga, mida võib kasutada iseseisvalt, kuid sobib ideaalselt ka õhksoojuspumpade ja maakütte kombineeritud lahenduseks.

Kuigi tihtipeale arvatakse, et Eestis pole piisavalt päikesekiirgust, et selline küttesüsteem oleks tõhus, siis tegelikkuses asjad nii kehvad pole. Tõsi, talvisel perioodil on tootlikus umbes 10 korda väiksem kui suvel, kuid aasta keskmine konkureerib näiteks Saksamaaga, kus päikesepaneelid on väga levinud.

Kuna umbes neli talvekuud novembrist veebruarini on meil tõesti liiga valgusvaesed, et ainult päikeseenergiast ja -soojusest piisaks, siis tuleb arvestada päikeseenergia hooajalisusega. Ülejäänud ajal, märtsist oktoobrini, annab päikeseenergia kogu sooja vee tasuta.

Päikesepaneelid on väga vastupidavad ning neid pole vaja regulaarselt puhastada ega hooldada. Tavaline vihmavesi teeb nad meie keskkonnas piisavalt puhtaks. Lumeraskuse taluvus sõltub paneelist ning seda tuleb enne nende tellimist uurida. Kui on väga lumerohked talved, siis võivad paneelid vajada lumepuhastust.

Eraldi ehitusluba nende paigaldamiseks vaja pole, kuid paigaldusfirmal peab olema elektritöödeks vajalik kvalifikatsioon. Lisaks elektriprojektile või teostusjoonisele võib vaja minna ka kohaliku omavalitsuse kooskõlastust.

Tihtipeale küsitakse, et kui palju paneele ehk kui suure süsteemi peaks rajama. See on väga suhteline küsimus, mis sõltub mitmetest erinevatest teguritest. Näiteks sellest, kui suur on majapidamise energiakulu, millised on maja asukoht ning paneelide paigaldamisasjaolud, samuti on määrav see, kui palju langeb paneelidele varju ning mis struktuuriga on majapidamise küttesüsteem.
Õnneks on paika pandud üldkehtiv reegel, mille kohaselt saab välja arvutada süsteemi vajaliku suuruse. Aastane energiakulutus kWh jagatakse keskmise tootluse võimega kWh/Wp ning saadakse optimaalne süsteemi suurus kW.

Miks valida päikesepaneelid?

Päikesepaneelid on üsna uus lahendus küttesüsteemide maailmas, mis koguvad aina rohkem populaarsust. Täna on selline küttesüsteem kasutusel peamiselt eramajades ning väiksemates piirkondades, olles väga heaks variandiks, kui üldvõrguga liitumine pole võimalik või kui see on liialt kallis.

Samuti siis, kui paneele on võimalik paigutada kohta, kuhu langeb peale palju päikesevalgust ning on vähe varju. Sel juhul on tootlikus suur ning enamus tarbitavast soojusenergiast saadakse tasuta.

Kuigi arvatakse, et Eestis on valgust liiga vähe, salvestub energia ka läbi pilvede ning tänu sellele annab päikeseenergia vajaliku koguse märtsist oktoobrini. Talvisel perioodil tuleb kasutada lisaenergiat vajaliku soojuse või elektri tootmiseks.

Päikesepaneelid ja -kollektorid on töökindlad ning kestavad aastakümneid. Kuigi paigaldamine vajab investeeringuid ning vabu finantsilisi vahendeid, siis on tasuvus ja efektiivsus head. Suvisel perioodil pole küttele ja vee soojendamisele eraldi kulutusi vaja teha ning süsteemi eluiga on keskmiselt 15-30 aastat. Tootjapoolne garantii on kuni 25 aastat. See tähendab teie jaoks ühekordset suuremat väljaminekut ning suvisel ajal pea täielikku küttekulude puudumist. Talvisel ajal annavad päikesepaneelid umbes 35% keskmisest majapidamise energiakulust.

Päikesepaneelide eelised:

  • Hea variant, kui üldvõrguga liitumine pole võimalik või on see liialt kallis.
  • Pikk eluiga, paneelid kestavad aastakümneid
  • Märtsist oktoobrini saab kuni 100% kasutatavast energiakulust päikesekiirgusest ehk sel perioodil on küttekulude maksumus väga väike
  • Tegemist on töökindla küttesüsteemiga

Liitu meie infokirjaga!

Soovid rohkem infot parimatest ehituspraktikatest, uutest materjalidest ja sisekujundusnippidest? Saada meile oma e-posti aadress!

Vajad päikesepaneele?

Võta meiega ühendust. Vastame kiiresti Sinu päringule – helista või kirjuta.
Aastate jooksul oleme pakkunud ehitusteenuseid nii eraklientidele, omavalitsustele kui ettevõtetele.

Olgu objekt väike või suur – töö olgu korralik!

Registrikood: 11386445
KMKR nr: EE101154156

Töid teostame Tallinnas ja Harjumaal