Maaküte

Maaküte on mugav ning multifunktsionaalne, mis laseb maapinda salvestunud päikeseenergiat edukalt kasutada suvisel ajal kodu jahutamiseks ning talvisel ajal selle soojendamiseks.

Ka vett saab maaküttesüsteemiga soojendada, tänu millele kaob vajadus eraldi veesoojendussüsteemi rajamiseks.

Maaküte ehk ametliku nimetusega maasoojuspump kasutab oma energia allikaks maa soojust. Nagu nimigi viitab, köetakse toad ja vesi soojaks just maa soojusega. Nimelt salvestatakse päevasel ajal maale langenud päikesesoojus ning lihtsustatult öeldes soojendatakse selle energiaga jäätumisvastane vedelik, mis soojuse tuppa toobki. Kõige paremini toimib maaküte vesiküttesüsteemide puhul. Nendeks on radiaatorid ja põrandaküttesüsteemid, sest just need töötavad maasoojuspumba jaoks kõige sobivamal temperatuuril (umbes 45-55 kraadi). Maakütte puhul mõõdetakse soojuspumba tasuvust ehk COPi, mis on kõige suurem just põrandakütte kasutuse korral. Hästi sobib ka küttekalorifeer.

Eestis on kõige levinumaks maakütte energiaallika liigiks maapind, mille puhul kogutakse horisontaalselt paigaldatud maakollektori ehk plastiktorustiku kaudu maapinda salvestunud soojusenergiat. Lisaks sellele energiaallikale on võimalik paigaldada veel ka soojuspuurauk, energiakaev ning veekogu.

Kõige levinum on maakollektor, sellele järgneb soojuspuurauk. Nende kahe peamine erinevus on vajatava vaba maapinna suurus. Seda saab arvutada nõnda: 1m2 köetava pinna jaoks on vaja 3-meetrist horisontaalset maakollektorit ehk kokku umbes 3,6 m2 vaba maapinda. Soojuspuurauk vajab aga 1 m2 kütmiseks ühte meetrit puurimissügavust.

Olgu energiaallika liik mis tahes, soojuspump koosneb ikkagi samadest komponentidest, mis torustike kaudu ühtse terviku moodustab. Vaja läheb nelja põhilist osa – aurutit, kondensaatorit, kompressorit, mis tõstab rõhku ning paisventiili, mis seda rõhku langetab. Nende põhiosadega toimub peamine töö soojusenergia salvestamisel.

Maaküte on lihtsalt ja lühidalt öeldes looduslik soojus, mis läbi tehniliste seadmete viiakse uuel kujul su kodusse.

Miks valida maaküte?

Põhjusi, miks maakütet valida, on palju. Peamisteks põhjusteks on efektiivne energia kasutamine, pikk eluiga ning kõrge mugavusaste – maaküte ei vaja eraldi katlaruumi ega hooldamist.

Kuigi maakütte alginvesteeringud on üsnagi suured, siis tasub see end juba mõne aastaga ära. Sealt edasi on see arvutuste kohaselt kõige soodsam kodu kütmise viis, mis aitab säästa raha ning on arukas investeering. Soojuspumba eluiga on keskmiselt 20-30 aastat, maakollektorit tuleb vahetada alles umbes saja aasta pärast. Ehk kui läbid maakütte paigaldamise protsessi, siis teist korda sul seda läbida pole vaja. Korra tehtud ja rahu majas. Maaküte on sees, töötab ning sinul jääb üle nautida vaid mõnusa temperatuuriga kodu.
Kuigi maasoojuspump ehk maaküte kasutab oma tööks elektrit, on see siiski vähemkulukas kui näiteks elektriküte. Miks? Sest 1 kWh kohta toodab ta keskmisel 3,5 kWh soojusenergiat tagasi.

Lisaks soojale õhule saab maakütte kaudu ka sooja vett ehk eraldi probleem kuuma vee saamiseks kaob.

Maaküte on looduslikul teel saadav energia, mis koostöös masinate ja seadmetega pannakse kodu soojendamiseks tööle. See on keskkonnasäästlik ning pika eluaega. Mugavus on selle küttesüsteemi üks peamisteks märksõnadeks. Paigaldamise protsess võib tunduda mahukas ja keeruline, kuid tänu spetsialistidele paigaldatakse see osavalt ja turvaliselt. Pärast seda ei ole inimesel enam erilist hoolt ega vaeva vaja näha, kõike tehakse automaatselt ja seadmetega. See pakub suurt mugavust, liikumisvabadust ja kindlust, et kodu on alati soovitud temperatuuriga.

Maaküte sobib eelkõige eramutele, millel on vabat maapinda, kaevatav pinnas või veekogu. Sel viisil oma kodu soojas hoidmine annab hea võimaluse kasutada ära muidu ebamugav niiske maapind, sest just niiskes või savises pinnases toimub soojusjuhtivus kõige paremini. Hea on maaküttesüsteemi paigaldada maja ehitamise käigus, sest maakollektori paigaldamiseks on vaja pinnas üles kaevata. Kui hoone ümber on haljastus juba rajatud, siis on heaks variandiks näiteks soojuspuuraugu tegemine. Nii on maaküte ikkagi võimalik, kuid kogu haljastust ei pea üles kaevama.

Maakütte eelised:

  • Maakütte kasutegur on kõige kõrgem ehk teisisõnu on see hinna ja kvaliteedi suhtelt kõige mõistlikum. / testid näitavad, et maaküte on kõige soodsam.
  • Maakütet on väga mugav kasutada, sest sel on automaatne süsteem ja käsitsi sekkumist ei vaja.
  • Maaküte ei vaja eraldi katlaruume ega spetsiaalset pinda. See ei tekita segadust, prahti ega suitsu.
  • Maaküte sobib ideaalselt eramuomanikele, kuid viimastel aastatel on katsetatud neid ka kortermajade ning tööstuskinnistute küttesüsteemina.
  • Toasoojuse temperatuuri saab muuta nii käsitsi kui seadistada automaatselt.

Liitu meie infokirjaga!

Soovid rohkem infot parimatest ehituspraktikatest, uutest materjalidest ja sisekujundusnippidest? Saada meile oma e-posti aadress!

Vajad maasoojuspumpa?

Võta meiega ühendust. Vastame kiiresti Sinu päringule – helista või kirjuta.
Aastate jooksul oleme pakkunud ehitusteenuseid nii eraklientidele, omavalitsustele kui ettevõtetele.

Olgu objekt väike või suur – töö olgu korralik!

Registrikood: 11386445
KMKR nr: EE101154156

Töid teostame Tallinnas ja Harjumaal